Telefon
Whatsapp
SPİ-OTMASYON
PT100

PT100

PT100 çoğunlukla endüstriyel alanlarda kullanılan hassas şekilde ölçüm özelliği olan sıcaklık sensörleridir. -200 °C ile +850 °C arasında sıcaklık ölçümü yapabilmektedirler. Hassas ölçümler yapabilmesi nedeniyle en fazla kullanılan sıcaklık dedektörleridir. PT100’ler hem endüstriyel alanlarda hem de laboratuvar uygulamalarında kullanılan cihazlardır.

Bu cihazların Termokupllardan daha hassas şekilde ölçüm yapabilmesi nedeni ile özellikle endüstri alanında artık termokupl yerine PT100’ler kullanılmaktadır. Ancak bu cihazlar tek başlarına kullanılamamaktadır. Mutlaka kendisine uyumlu ısı kontrol cihazı ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Ya da PLC veya PT100 ile uyumlu diğer kontrol cihazları ile birlikte kullanılabilirler.

Sensörün başlıca çalışma prensibi; içerisinde bulunduğu sıvının, gazın ya da yüzeyin sıcaklığını ölçerek cihazın çıkışında yer alan direnç değerini değiştirmektir. Üretilen bu direnç değerinin hesaplanması ise Callendar-Van Dusen formülü ile gerçekleşmektedir. Bunun yerine özel çeviriciler de kullanılabilmektedir. 

Ayrıca kullanım alanları içerisinde sıvı, gaz ve yüzeyler dışında dolum tankları, makineler ve borular da yer almaktadır. Sıcaklık sensörünün doğru kullanım şeklinde; aşırı hassas sıcaklık ölçümü yapılırken özellikle 500’ün üzerinde bulunan sıcaklıklarda bağlantı telinin direnci klemens üzerine yazılmalıdır.   

PT100’lerin hassas sıcaklık ölçümlerinde sıklıkla tercih edilmesinin nedenlerinden bazıları şunlardır;

  • Daha sabit sıcaklık verirler,
  • Direnç sıcaklık değişimi doğrusaldır,
  • Kolay bulunabilirdir.

PT100 Arızası

 

PT100’ler kolay kolay arızalanmayan cihazlardır. Ancak düzenli olarak bakımlarının da yapılması gerekmektedir. Düzenli şekilde kalibrasyonu yapılan PT100’leri sorunsuz şekilde uzun süre kullanabilirsiniz. PT100’leri kalibre etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlar;

  • Proses Kalibratörü
  • Kuru Blok Kalibratörü
  • Kalibrasyon Banyoları

P100’ler herhangi bir arıza durumunda tamir edilebilir özelliklere sahiptirler. Ayrıca yalnızca arızalanan elemanı değiştirmek hızlı bir çözüm olduğu gibi oldukça da ekonomik bir çözümdür.

SPİ- Otomasyon bünyesinde bulunan PT100 sıcaklık sensörleri ile -200 °C ile +850 °C arasındaki en hassas sıcaklık ölçümlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca cihazın dalma boyunu ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. Dalma boyu, kullanacağınız alan için en uygun şekilde hesaplandıktan sonra doğru sonuçlarla birlikte sipariş edilmelidir.  

Bunun dışında SPİ- otomasyonda yer alan PT100 cihazların dalma çapları 6-8-10 mm seçeneklerine sahiptir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda cihazın dalma çapınızı seçebilirsiniz. SPİ- Otomasyon PT100 bağlantı rekoru ise; ½” ‘tir. Çıkış sinyalinde ise rezistans ya da 4-20mA seçenekleri bulunmaktadır.  

PT100 siparişi verilirken dalma boyu, dalma çapı, bağlantı rekoru ve çıkış sinyali dışında dikkat edilmesi gereken birkaç özellik daha bulunmaktadır. Bunlar; kılıf, strok boyu ve kablolama değerleridir. PT100’lerin genellikle 3 uçlu olanları kullanılmaktadır. Fakat PT100’lerin 2,3 ve 4 uçlu seçenekleri bulunmaktadır. Eğer çok hassas bir ölçüm yapacaksanız 4 uçlu olan PT100 kullanmanız daha uygun olacaktır.

Tüm bu özelliklere dikkat edilerek alınan bir PT100 size uzun yıllar doğru değerler verecektir.